Hiti : 1424

Eski Ankara yeniden doğuyor

13:31:53

Bu kapsamda çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, bölgede görüntü kirliliği oluşturan ve tarihi örten yaklaşık 200 binayı ortadan kaldırdı.


Başkent Ankara’nın binlerce yıllık geçmişini örten metruk ve virane haldeki yapıları bir bir yıkan, tarihi değeri bulunan tescilli binaların da restorasyonunu gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Ulus’un canlandırılması ve tarihi dokunun ortaya çıkarılması amacıyla “Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı” kapsamındaki çalışmalarını sürdürüyor.

Hacı Bayram Cami’nin restorasyonunu yapan ve tarihi dokusunu yeniden ortaya çıkaran Büyükşehir Belediyesi, ek binasını da yıkarak modern ve orijinal binaya uygun olarak yeniden inşa etmişti. Geçtiğimiz ay açılışı yapılan ve yurdun dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Cami’ye ve tarihine uygun bir çevrenin yapım çalışmalarını da sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in en geniş tarihi alanlarından olan Ulus’un dört bir yanında sürdürdüğü çalışmalarıyla göz dolduruyor.

 

- 200’E YAKIN METRUK VE VİRANE HALDEKİ BİNA YIKILDI

 

Başkent Ankara’nın tarih boyunca yerleşim ve inanç merkezi olmuş, ancak zaman içerisinde tarihi örterek, bu göz dolduran güzelliği kapatan binaları bir bir yıkan Büyükşehir Belediyesi, tescilli durumdaki tarihi yapıları da restore ediyor.

Tarihi dokusuna uygun yepyeni bir Ulus’un ortaya çıkarılması için çalışmaların süratle sürdüğünü kaydeden ve projelere ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Ulus’ta tarih yeniden canlanıyor. Bugüne kadar bölgede yaklaşık 200 binanın yıkımını gerçekleştirdik. Bunların arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait 4 katlı bina, İlksan Öğretmenevi, Anıl Otel ve son olarak yıktığımız 5 katlı betonarme bina başlıcaları. Ayrıca Genelev diye tabir edilen alanda da 30 binadan 19’unun yıkımını gerçekleştirdik. Geri kalanların da hukuki süreçleri sürüyor, inşallah yıl sonuna kadar hepsini yıkmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Ulus’un baştan sona tarih kokan yepyeni görüntüsünü ortaya çıkaracak olan çalışmaların ilk güzelliklerinden birinin Hacı Bayram Camii olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, şunları söyledi: “Hacı Bayram Camii’nin açılmasıyla birlikte bu bölgede yaptığımız çalışmalar da kendini göstermeye başladı. Cami’ye yakışır bir çevre için burada çok büyük, titiz ve ayrıntılı bir çalışmaya imza atıyoruz. Çevredeki ve yenileme alanı içerisindeki tescilli ve tarihi binaların restorasyonunu yapıyor, sonradan yapılan, görüntü kirliliği oluşturanları da bir bir sorunsuz ve güvenli bir şekilde yıkıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla birlikte Hıdırlıktepe, İsmet Paşa ve Atıfbey’i yeniden ele alacağız. Hıdırlıktepe’yi, Hacı Bayram ile bütünleştirmeyi düşündüğümüz dev bir müze haline getireceğiz. Hacı Bayram’ın altındaki kitapçılar da alt kısma alınıp, bu bölge de ondan sonra yıkılacak. Alt kısmındaki geniş alan dev bir rekreasyon alanı olarak düzenlenecek. Dolmuş durağının üstü kısmında da 3 bin kişilik bir konferans salonu inşa etmeyi düşünüyoruz.”

 

- YIKIMLAR SÜRECEK

 

Son yıkımın ardından Hükümet Caddesi sırasında bulunan tüm binaların yıkımlarına devam edeceklerini kaydeden Başkan Gökçek, tescilli olan alanlara eski Ankara evleri yapılacağını, tescilli olmayan parsellerde de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayladığı projelerin inşa edileceğini söyledi.


Bölgede yaklaşık 60 binanın daha yıkılması gerektiğini,      bununla ilgili çalışmaların da sürdüğünü ifade eden Başkan Melih Gökçek, Ulus Projesi’nin “Yahudi Mahallesi ve Altındağ Belediyesi’nin olduğu kısım, Kale ve Civarı ile Hacı Bayram ve Civarı” olmak üzere 3 etaptan oluştuğunu kaydetti. Ankara Kalesi’ne çıkışta bulunan 5 bin kişilik Antik Tiyatro kazı çalışmalarının da sürdüğünü belirten Başkan Gökçek, “Kurul’dan onay aldığımız andan itibaren Nisan-Mayıs aylarında Kale’nin alt yapısının da tamamını yenilemeyi planlıyoruz. Ayrıca elektrik gibi tesisatlar da yer altına alınacak” dedi.

Başkan Gökçek, Hacı Bayram ve civarındaki 6 sokağın alt yapısını da tamamladıklarını söyledi.

 

- ESKİ ANKARA YENİDEN DOĞUYOR

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması güç bir çalışmaya imza attıklarını ve bölgede “Eski Ankara’nın yeniden doğduğuna” şahit olduklarını kaydeden Başkan Gökçek, “Bu çok büyük bir çalışma. Şimdiden meyvelerini vermeye başladı. Hacı Bayram Cami, Roma Antik Tiyatrosu, Augustus Tapınağı, tarihi Ankara Evleri ve bunlar gibi sayısız eser yeniden Ulus’a kazandırıldı” dedi.


Hacı Bayram Cami ve çevresinde 40’a yakın binanın restore işlerinin de tamamlandığının altını çizen Başkan Gökçek, “Ayrıca Güvercinlik Sokak tarafında da sokak sağlıklaştırma proje çalışmaları bitti. Orada da 82 tane binanın restorasyonu başladı.
Tüm bu çalışmalar Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi kurumların bilgilendirilmesi ve onaylarının alınmasının ardından yapılıyor” diye konuştu.Yorum Ekle

Haber Yorumları (1)

15.05.2011 20:03:39
biranönçeyıkılsın


Diğer Haberler

Kategori Resim 25.04.2014 10:42:04
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, vatandaşa daha iyi hizmet vermek için yeni döneme hızlı başladı.
Kategori Resim 25.04.2014 09:04:05
25 Nisan 2014 Cuma günü Ankara'nın bazı ilçelerinde elektrik kesintisine gidilecek.
Kategori Resim 25.04.2014 08:53:39
Ankara'nın Beypazarı İlçesinde,Ehliyetsiz Sürücü Otomobille Mağazaya Girdi
Kategori Resim 25.04.2014 08:47:41
Çankaya Filistin Sokak'tan Kuleli Sokak'a giren Selman Mutlu,direksiyon hakimiyetini kaybederek bahçeye uçtu.
Kategori Resim 25.04.2014 08:16:00
Mahmut Turgut'un pek çok ülkeden çocuğun portresinin yer aldığı kitap'ı Yenimahalle Belediyesi'nin katkılarıyla görücüye çıktı.
Kategori Resim 25.04.2014 01:25:35
Ankara'da esnaflık yapan 2 kardeş polis şiddetine maruz kaldıklarını iddia etti.video izle
Kategori Resim 24.04.2014 12:43:02
Yenimahalle Belediyesi 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda Yenimahalleli miniklere unutulmaz bir bayram yaşattı.
Kategori Resim 24.04.2014 09:37:17
Uyuşturucu tedavisi için Numune Hastanesi'ne bağlı faaliyet gösteren AMATEM'in önünde torbacı pazarı...
Kategori Resim 23.04.2014 15:32:41
Ankara Gölbaşı ilçe merkezinde bulunan Atatürk heykeli,gece kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yakılmaya çalışıldı.
Kategori Resim 23.04.2014 15:19:05
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yenimahalle'de Coşkuyla Kutlandı...
Kategori Resim 23.04.2014 15:07:10
Ankara'da SDP'li kadınların bir alışveriş merkezinde yaptığı eylem gergin anlar yaşanmasına neden oldu.
Kategori Resim 23.04.2014 10:39:41
Polatlı'ya ablasını ziyaret etmek için gelen Alaaddin Şahin'i kaçıran kişiler,önce dövdü sonrada 8 bin lirasını gasp etti.
Kategori Resim 23.04.2014 10:20:59
Ankara Mamak'ta gece saatlerinde bir araçta çıkan yangın korkuttu.
Kategori Resim 23.04.2014 10:17:32
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, mahalle muhtarlarıyla yemekli toplantıda bir araya geldi
Kategori Resim 23.04.2014 10:14:38
Gölbaşı Sevgi Çiçeği İlkokulu öğrencileri, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay'ı makamında ziyaret etti.

Bilgisayar Kursu Ankara


Sitemizdeki Yazı,Resim ve Haberlerin Her Hakkı Saklıdır . İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz . Copyright 2009 ankaraport.net ©
İletişim: bilgi@ankaraport.net